Astygmatyzm. Jak go skorygować?

Astygmatyzm. Jak go skorygować?
User Rating: 5 (1 votes)

Astygmatyzm jest bardzo powszechną wadą wzroku, choć większość pacjentów nawet nie zdaje sobie sprawy, że go posiada. Najczęściej zmagamy się z nim już od dziecka, więc jesteśmy przyzwyczajeni, że widzimy przedmioty nieco rozmazane lub zniekształcone. Skąd się bierze ta wada wzroku? Otóż, najprościej mówiąc, nasze oczy nie są idealnie symetryczne. Głównym winowajcą jest tu rogówka. Jej kształt zamiast okrągłego jest nieco wydłużony, co często skutkuje zniekształceniem obrazu przenoszonego na siatkówkę.

Zwykłe okulary nie są w stanie w pełni zniwelować rozmazania obrazu, dlatego, aby wyrównać astygmatyzm, stosujemy okulary z tak zwanymi cylindrami. Wśród młodszych pacjentów bardzo popularne są również toryczne soczewki kontaktowe. Obie metody jednak nie leczą astygmatyzmu, lecz tylko go czasowo korygują.

Prawdziwą rewolucją w dziedzinie leczenia astygmatyzmu stała się laserowa korekcja wzroku. Aparaty laserowe, których używamy do takiej korekcji, dostępne w naszym szpitalu Retina, modelują rogówkę pozwalając cieszyć się pacjentom wyraźnym widzeniem na stałe.

U pacjentów, u których zaczęła rozwijać się zaćma, oferujemy też operację wszczepienia syntetycznych soczewek, po której pacjent pozbywa się zarówno zaćmy, jak i astygmatyzmu, a co więcej – przy odpowiednim dobraniu soczewek może na stałe pozbyć się okularów zarówno do dali, jak i do bliży.