Czy przy zwyrodnieniu plamki mogę mieć operowaną zaćmę?

Czy przy zwyrodnieniu plamki mogę mieć operowaną zaćmę?

Współistnienie zaćmy i zwyrodnienia plamki stanowi problem zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Duża zaćma uniemożliwia bowiem lekarzowi prawidłową diagnostykę polegającą na śledzeniu zmian w plamce. Usunięcie zaćmy natomiast umożliwia dostęp światła do siatkówki, co pozwala widzieć lepiej pacjentowi na co dzień, a lekarzowi podczas wizyt.

Dane z dużych badań klinicznych (Age-Related Eye Disease Study-AREDS i Blue Mountains Eye Disease Study) obejmujących po kilka tysięcy osób nie wykazały zwiększonej zachorowalności na zwyrodnienie plamki u osób, które przeszły operację zaćmy. Okres obserwacji trwał odpowiednio 6 i 10 lat. Zarówno pacjenci, jak i lekarze obawiali się po pierwsze: szkodliwości promieniowania słonecznego, a po drugie: przejścia zwyrodnienia plamki w szybko postępującą postać mokrą. Na szczęście obecnie obawy te są już o wiele mniejsze niż wcześniej. Szkodliwość promieniowania słonecznego została wyeliminowana dzięki wprowadzeniu żółtych soczewek, które posiadają specjalny filtr blokujący promieniowanie ultrafioletowe (UV). W szpitalu okulistycznym Retina stosujemy od lat wyłącznie takie soczewki.

Ryzyko przejścia postaci suchej zwyrodnienia plamki w mokrą ograniczają leki przeciwzapalne stosowane po operacji zaćmy, zarówno te sterydowe, jak i niesterydowe.

Od 10 lat nawet w przypadku przejścia zwyrodnienia w postać mokrą posiadamy leki mogące w 90% przypadków zatrzymać chorobę. Leki te, podawane w postaci zastrzyków do środka oka, fachowo noszą nazwę preparatów anty-VEGF. Obecnie dostępne są trzy z nich: Lucentis, Avastin i Eyelea. Najlepsze wyniki leczenia uzyskujemy po podaniu zastrzyku na początku choroby.

Czy przy zwyrodnieniu plamki mogę mieć operowaną zaćmę?
User Rating: 4.6 (1 votes)