Czy zaćma to choroba? Czy zaćmy można uniknąć stosując dietę lub zdrowy tryb życia?

Zaćma zwana inaczej kataraktą to choroba oczu polegająca na całkowitym lub częściowym zmętnieniu soczewki. Powoduje ona, że soczewka traci swoją podstawową cechę optyczną, czyli przejrzystość. Choć jest to bardzo poważne schorzenie, rozwija się powoli i bezboleśnie, czasem nawet latami. Nie ma na nią wpływu tryb życia ani stosowana dieta, zaćma nie daje też w początkowych fazach żadnych zauważalnych objawów. Stopień upośledzenia widzenia zależy od umiejscowienia zmętnień w soczewce oraz od stopnia ich zaawansowania.

Jedynym skutecznym leczeniem zaćmy jest metoda operacyjna polegająca na usunięciu starej, zmętniałej soczewki i wczepieniu w jej miejsce nowej, sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej w trakcie jednego zabiegu.

Decyzję o usunięciu zaćmy podejmuje się zwykle wówczas, gdy widzenie pogarsza się do tego stopnia, że utrudnia to normalne życie pacjentowi. Z decyzją o zabiegu nie należy zbyt długo czekać, gdyż powoduje to stwardnienie soczewki, co z kolei może utrudniać przeprowadzenie zabiegu i wiązać się z większym ryzykiem powikłań.

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia zaćma zajmuje pierwsze miejsce w rankingu przyczyn ślepoty we współczesnym świecie. Najnowsze badania pokazują, że zaćma staje się w Polsce problemem społecznym. Na wywołane przez nią zaburzenia wzroku choruje już ponad 800 tys. osób. Faktem jest, że zaćma ma związek ze starzeniem się, dlatego często pojawia się właśnie około 60–70 roku życia. Jednak wpływ czynników środowiskowych sprawia, że obecnie obserwuje się wzrost liczby pacjentów dotkniętych zaćmą w wieku 45–50 lat, a nawet młodszych.

 

Zdrowe oczy - dieta

Czy zaćma to choroba? Czy zaćmy można uniknąć stosując dietę lub zdrowy tryb życia?
User Rating: 4.5 (1 votes)