Czynniki ryzyka zachorowania na jaskrę

Czynniki ryzyka zachorowania na jaskrę
User Rating: 4.8 (2 votes)

Jaskra, jako choroba powodująca osłabienie nerwu wzrokowego może mieć różny obraz. Bardzo często jest związana z podwyższonym ciśnieniem cieczy we wnętrzu oka, czyli ciśnieniem śródgałkowym.

Oko jest wielkości piłeczki pingpongowej. Jeśli wyobrazimy sobie piłkę, którą pompujemy powietrzem, to przy mniejszej ilości powietrza wewnątrz piłka jest miękka, ugina się przy ucisku. Jeśli do piłki wtłoczymy więcej powietrza, jest twarda, nie ugina się. Podobnie jest z okiem, które wypełnione jest płynem. Już niewielki wzrost tego płynu powoduje znaczny wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Większe ciśnienie powoduje mocniejszy ucisk na nerw wzrokowy umocowany w tylnej części oka, co powoduje jego osłabienie. Dlatego nadciśnienie oczne (szczególnie przekraczające 28 mmHg) jest podstawowym czynnikiem rozwoju jaskry.

Ryzyko rozwoju jaskry wzrasta z wiekiem. Dlatego po 50. roku życia powinniśmy badać się pod kątem jaskry raz na 2 lata, a po 60. – raz na rok.

Wiadomo także, że jaskra bywa dziedziczna. Jeśli wykryto ją u naszych rodziców czy dziadków, istnieje większe niebezpieczeństwo, że rozwinie się także u nas.

Wysoka krótkowzroczność też niekiedy prowadzi do rozwoju jaskry, szczególnie jeśli mamy problemy z krążeniem obwodowym (zimne ręce i stopy), częste migreny oraz niskie ciśnienie tętnicze.

Do rozwoju jaskry z wąskim kątem przesączania predysponuje nas nadwzroczność, czyli jeśli do dali nosimy okulary ze szkłami plusowymi. Jest to związane z krótszą gałką oczną, czyli mniejszym okiem. Zwiększone ciśnienie może powstać również na skutek pęcznienia (pogrubiania) soczewki naszego oka. Taką sytuację może rozpoznać tylko okulista po dokładnym badaniu oka, często wspomaganym dodatkową diagnostyką. Stwierdzony w naszym oku przez lekarza okulistę zespół pseudoeksfoliacji również sprzyja podwyższeniu ciśnienia wewnątrz oka i rozwojowi jaskry.

Jaskra w starszym wieku może rozwinąć się również przy niskim ciśnieniu oka. Na rozwój takiego typu jaskry bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni (częstość 2:1).