Dla kogo są soczewki wieloogniskowe, czyli multifokalne?

Dla kogo są soczewki wieloogniskowe, czyli multifokalne?
User Rating: 3 (3 votes)

Najnowocześniejsza obecnie metoda usuwania zaćmy, jaką stosujemy w Retinie, czyli fakoemulsyfikacja, pozwala przy okazji na skorygowanie ostrości wzroku pacjenta. Najczęściej stosowane soczewki wewnątrzgałkowe (jednoogniskowe czyli monofokalne) umożliwiają najostrzejsze widzenie na daną odległość. Pacjenci najczęściej wybierają soczewki do dali, dlatego do bliży, czyli do czytania, wskazane jest używanie okularów. Osoby, które w większym stopniu chcą uniezależnić się od okularów, mogą myśleć o wszczepieniu soczewek wieloogniskowych (multifokalnych). Najlepszy efekt uzyskujemy, gdy soczewki tego typu wszczepimy do obu oczu. Często wówczas można zupełnie uniezależnić się od okularów, choć w celu dokładniejszego widzenia czasem okulary są wskazane.

O wszczepieniu soczewek wieloogniskowych należy rozmawiać z okulistą bezpośrednio kwalifikującym do zabiegu i wyliczającym zalecaną moc soczewki wewnątrzgałkowej.

O soczewkach multifokalnych mogą myśleć pacjenci, którzy poza zaćmą nie mają większych schorzeń oka, takich jak: zwyrodnienie plamki żółtej, niedowidzenie, zwyrodnienia rogówki, duże wady wzroku czy duży astygmatyzm. Metoda ta nie jest również polecana dla osób pracujących w nocy, w tym kierowców zawodowych.