Jakie są rodzaje jaskry?

Jakie są rodzaje jaskry?
User Rating: 0 (0 votes)

Ze względu na poziom ciśnienia oka możemy wyróżnić jaskrę z podwyższonym ciśnieniem (najczęstszą) i z normalnym (niskim) ciśnieniem. Jaskra z wysokim ciśnieniem może wystąpić w każdym wieku, natomiast jaskra z normalnym ciśnieniem praktycznie nie zdarza się u osób poniżej 40. roku życia.

Ze względu na budowę oka, a dokładniej miejsca, przez które przesącza się płyn z wnętrza oka i przechodzi do żył, zwanego kątem przesączania, wyróżniamy również jaskrę z otwartym lub zamkniętym kątem przesączania. Dla naszej rasy najbardziej typowa jest jaskra z otwartym kątem.

Jaskra z zamkniętym kątem może rozwinąć się u osób, które noszą okulary plusowe na ulicę, czyli są dalekowidzami. Takiej jaskrze można zapobiec, jeśli w porę stwierdzi się predyspozycje do niej. Może to zrobić okulista wykonując dodatkowo w czasie wizyty badanie zwane gonioskopią, która ocenia kąt przesączania. Takie uwarunkowania można również ocenić dzięki badaniom UBM, SL–OCT lub OCT z oceną kąta przesączania. Metodą, która zabezpiecza przed rozwojem jaskry osoby, które mają bardzo wąski kąt przesączania, jest wykonanie irydotomii laserowej.

Czasem wysokie ciśnienie oka jest wywołane konkretną przyczyną, którą możemy znaleźć w czasie badania. Mówimy wtedy o jaskrze wtórnej. Może być ona spowodowana np. znaczną ilością ziaren barwnika zatykających kąt przesączania. Mówimy wtedy o jaskrze barwnikowej, która może wystąpić u młodszych pacjentów, najczęściej z krótkowzrocznością. Inny rodzaj jaskry wtórnej, związanej ze stanem soczewki, może dotyczyć najczęściej osób starszych, u których dochodzi do pęcznienia (pogrubiania) ich własnej soczewki, co powoduje zwężanie kąta przesączania. Do jaskry może prowadzić zespół pseudoeksfoliacji, możliwy do stwierdzenia przez lekarza okulistę po rozszerzeniu źrenicy.

Takich powodów do wzrostu ciśnienia oka jest oczywiście więcej.